Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Opšti sporazum o carinama i trgovini - GATT". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.

Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.

Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.

Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.

 



Univerzitet za poslovne studije

Fakultet za poslovne studije

Banja Luka

Seminarski rad iz predmeta:

Međunarodna ekonomija

Tema:

Opšti sporazum o carinama i trgovini - GATT

I s t o č n o S a r a j e v o

Novembar 2009.

 

Sadržaj :

 

Sadržaj ..................................................................... 2         

 UVOD - Svjetski trgovinski sistem ................................          3         

1. Opšti sporazum o carinama i trgovini ........................           3         

1.1. Definicija ........................................................     4         

1.2. Principi GATT-a ...............................................     4         

2. Runde pregovora ....................................................            5         

2.1. Kenedijeva runda .............................................    5         

2.2. Tokijska runda ................................................     5         

2.3. Urugvajska runda ............................................     6         

3. Organizaciona struktura STO (WTO) ..........................7        

4. Sporazumi STO (WTO) ............................................            8         

4.1. Sporazum o trgovini poljoprivrednim proizvodima.. 8         

4.2. Sporazum o tekstilnim proizvodima ....................   9         

4.3. Opšti sporazum o trgovini uslugama (GATS) ........ 9         

4.4. Sporazum o trgovinskim aspektima prava na intelektualno vlasništvo (TRIPS) ...................................        9         

4.5. Rješavanje sporova i kontrola provođenja pravila WTO ........................................................................    10       

5. Rezime i zaključak .................................................. 11       

 Literatura ................................................................   12

UVOD – Svjetski trgovinski sistem

Svjetska trgovinska organizacija (WTO) je međunarodna organizacija koja predstavlja institucionalni i pravni okvir multilateralnog trgovinskog sistema u područjima carine i trgovine robama, uslugama i intelektualnim svojinama.

Stvaranjem ove institucije zaokružen je proces institucionalizacije međunarodnih ekonomskih odnosa, započet nakon Drugog svjetskog rata, te stvorena integralna institucionalna cjelina na relaciji: međunarodni novčani tokovi – međunarodne investicije – međunarodna trgovina.

Cilj djelovanja Svjetske trgovinske organizacije jeste da se obezbjedi liberalnija međunarodna trgovina, uz eliminisanje svih necarinskih barijera i restrikcija. Sve države članice imaju svoja prava i obaveze, uprotivnom trpe sankcije od strane WTO.

Opšti sporazum o carinama i trgovini

U periodu nakon Drugog svjetskog rata, pod pokroviteljstvom Ujedinjenih nacija vođeni su brojni procesi čiji je cilj bila ekspanzija svjetske privrede i trgovine, te ostvarivanje većeg stepena ekonomske povezanosti i saradnje među zemljama.

Prvi korak u realizaciji ideje o stvaranju svjetske institucije, koja bi regulisala oblast međunarodne trgovine, ostvaren je kada je Ekonomsko-socijalni savjet UN-a (ECOSOC) sazvao Konferenciju o trgovini i zaposlenosti u Havani (Kuba).

Paralelno sa održavanjem ove konferencije, u Ženevi (Švajcarska) su vođeni pregovori o sniženju carinskih stopa između zemalja pregovarača u međusobnoj robnoj trgovini. Ovi pregovori rezultirali su multilateralnim sporazumom, nazvanim Opšti sporazum o carinama i trgovini (GATT), koji je stupio na snagu 1.januara 1948. godine. Sporazum su tada potpisali predstavnici 23 države, ali je broj potpisnika vremenom rastao.

Prvobitna namjera je bila da GATT bude samo privremeno, prelazno rješenje do formiranja Svjetske trgovinske organizacije (odnosno Međunarodne trgovinske organizacije, kako je tada nazvana). Međutim, ovaj Sporazum je vremenom, od privremenog prerastao u trajni sporazum. Doživio je osam rundi pregovora, da bi, po okončanju osme, Urugvajske runde, konačno bio ugrađen u Svjetsku trgovinsku organizaciju.

Definicija

GATT predstavlja skup pravila prema kojima države potpisnice trebaju da vode svoju spoljnotrgovinsku politiku. Takođe, GATT je i forum za usklađivanje nesuglasica u spoljnotrgovinskoj politici pojedinih država članica.

 

 

 

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ----------

www.maturskiradovi.net

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!